Terapia EMDR

EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing), czyli terapia odwrażliwiania za pomocą ruchu gałek ocznych, to nurt psychoterapii zapoczątkowany przez Francine Shapiro 1987 r. Terapia EMDR oparta jest na badaniach naukowych i jest rekomendowana przez WHO, Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne i Psychologiczne oraz Międzynarodową Organizację Stresu Traumatycznego.

EMDR jest formą psychoterapii, która łączy elementy różnych podejść terapeutycznych, ale opiera się głównie na naturalnej zdolności mózgu do „samoleczenia” (aspekt neurofizjologiczny). Proces zdrowienia w EMDR można porównać do gojenia się rany. Zazwyczaj rana goi się sama, ale jeśli dostanie się do niej ciało obce lub jest ona wielokrotnie podrażniana, proces ten zostaje zaburzony, a rana nie może się zagoić w sposób naturalny. Podobnie, zbyt silne albo powtarzające się urazy emocjonalne mogą zakłócać proces przetwarzania informacji w mózgu, pozostawiając „psychiczną ranę”. Terapia EMDR pomaga usunąć te zakłócenia, „oczyszcza rany” i zmniejsza tym samym emocjonalne cierpienie.
W terapii EMDR stosujemy stymulację bilateralną, która usprawnia komunikację między lewą a prawą półkulą mózgu. Proces ten polega na wykonywaniu powtarzalnych i rytmicznych ruchów oczu (lub stymulacji dotykowej bądź dźwiękowej). Te ruchy, w połączeniu z przywołaniem trudnego wyobrażenia, umożliwiają jego przetworzenie i zneutralizowanie, co w rezultacie redukuje zaburzenia emocjonalne związane z tym wspomnieniem.

Terapia EMDR nie tylko pomaga w leczeniu przeszłych traum, ale działa także jak swoista „szczepionka” na przyszłe trudności i wzmacnia odporność psychiczną.

Podczas terapii EMDR pracuje się nie tylko z trudnymi emocjami, ale także z negatywnymi przekonaniami i reakcjami fizycznymi, które mogą pojawić się w wyniku traumatycznych przeżyć. Ponieważ przeżyte traumy często zakłócają nasz obraz siebie, prowadzą do powstania negatywnych przekonań, takich jak poczucie bezradności czy przeświadczenie, że świat jest niebezpieczny. EMDR pomaga przekształcić te negatywne myśli w bardziej pozytywne, co wspiera budowanie zdrowej samooceny i ułatwia radzenie sobie
z codziennymi wyzwaniami.

Jednym z atutów EMDR jest to, że nie trzeba tutaj szczegółowo opowiadać o traumatycznych wydarzeniach. To sprawia, że terapia jest mniej obciążająca emocjonalnie, a pacjent nie musi ponownie przeżywać trudnych momentów.