Psychoedukacja ADHD w Świadome ja
Psychoedukacja ADHD jest jedną z rekomendowanych form wsparcia dla osób z diagnozą zaburzeń koncentracji i uwagi, oraz nadpobudliwości psychoruchowej. Pozwala zrozumieć skąd biorą się trudności w codziennym życiu oraz pomaga znaleźć adekwatne rozwiązania, aby lepiej funkcjonować w neurotypowym świecie.
Podczas spotkań z psychologiem specjalizującym się w neuroatypowości omawiane są objawy osiowe ADHD oraz trudności z nich wynikające. Psychoedukacja opiera się na technikach zaczerpniętych z psychoterapii poznawczo-behawioralnej, która ma udowodnioną skuteczność
we wspomaganiu osób z zaburzeniami neurorozwojowymi, do których zaliczamy ADHD.
Pierwsze spotkanie ma na celu ustalenie konkretnych potrzeb każdej osoby, która planuje rozpocząć psychoedukację. Psycholog przeprowadza wywiad ukierunkowany na trudności w życiu codziennym, ale także na zasoby osobiste, dzięki którym do tej pory udawało się jakoś przetrwać. Omawiane są strategie radzenia sobie z wyzwaniami takimi, jak:
- organizacja czasu,
- prokrastynacja,
- relacje,
- emocje,
- zdrowie fizyczne.
Kolejne spotkania podzielone są na bloki tematyczne według proponowanej kolejności, którą można dostosować do potrzeb każdej osoby indywidualnie. Psycholog przedstawia temat oraz proponuje ćwiczenia odnoszące się do danego zagadnienia, które są wykonywane podczas sesji psychoedukacyjnej. Następnie ćwiczenia są omawiane w odniesieniu do konkretnych sytuacji z życia każdej osoby. W dowolnym momencie można zadawać pytania i prosić o wyjaśnienie lub powtórzenie. Każda sesja kończy się zadaniem domowym, które jest omawiane na początku następnego spotkania.
Zakres tematyczny sesji psychoedukacyjnych:
- Konsultacja wstępna – omówienie konkretnych trudności wynikających z ADHD
- Zaburzenia uwagi
- Pamięć
- Organizacja i zarządzanie czasem
- Impulsywność
- Strategie rozwiązywania problemów
- Relacje interpersonalne
- Lęk
- Frustracja i złość
- Obniżony nastrój i depresja
- Zagadnienia związane ze snem
- Uzależnienia
- Strategie radzenia sobie w przyszłości
Zapraszamy na cykl 13 cotygodniowych, indywidualnych spotkań z psychologiem, ukierunkowanych na poszczególne obszary życia z ADHD. Inwestycja w psychoedukację to tylko 160 zł za każde spotkanie trwające 50 minut. Już po trzech miesiącach można zauważyć realne zmiany dotyczące funkcjonowania w codzienności z diagnozą ADHD.
Psychoedukacja ma formę oddziaływań terapeutycznych, natomiast nie jest psychoterapią – skupia się na zrozumieniu swoich trudności oraz wypracowaniu skutecznych strategii radzenia sobie z nimi. Może być dobrym wstępem do rozpoczęcia psychoterapii, ponieważ łatwiej jest
pracować nad problemem, kiedy rozumie się jego naturę. Jeśli podczas sesji psycholog zauważy potrzebę głębszej pracy nad problemami danej osoby, zarekomenduje dopasowaną psychoterapię w nurcie odpowiadającym każdej osobie indywidualnie.
Podczas psychoedukacji skupiamy się jedynie na funkcjonowaniu z diagnozą ADHD oraz ewentualnymi trudnościami, które z tego zaburzenia wynikają (np. problemy z relacjami, z koncentracją, itd.). Nie leczymy zaburzeń osobowości, depresji, traumy ani innych chorób czy innych zaburzeń.